тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Про число Пі

Число Пі - одне з найпопулярніших математичних понять. Про нього пишуть картини, знімають фільми, його грають на музичних інструментах, йому присвячують вірші і свята, його шукають і знаходять у священних текстах. Хто і коли вперше відкрив число πі, досі залишається загадкою. Відомо, що будівельники стародавнього Вавилона ще у ті древні часи користувалися ним при проектуванні. На клинописних табличках, яким тисячі років, збереглися навіть завдання, які пропонували вирішити з допомогою πі.

 

Як відомо, число пі - математична константа, рівна відношенню довжини кола до довжини її діаметру і дорівнює πі 3,1415926535 ... і далі після коми - до нескінченності. Своє позначення π число знайшло складним шляхом: спочатку цією грецькою буквою в 1647 році математик Оутрейд обізвав довжину окружності. Він узяв першу букву грецького слова περιφέρεια - «перефірія». У 1706 році англійський викладач Вільям Джонс у роботі «Огляд досягнень математики» вже називав буквою πі відношення довжини окружності до її діаметру.

В чому ж унікальність числа пі?

1. Вчені вважають, що кількість знаків у числі πі нескінченно. Їх послідовність не повторюється. Більш того, знайти повторення не вдасться нікому і ніколи. Так як число нескінченно, воно може містити в собі абсолютно все, навіть симфонію Рахманінова, Старий Завіт, ваш номер телефону та рік, у якому настане Апокаліпсис.

2. Пі пов'язано з теорією хаосу. До такого висновку прийшли вчені після створення обчислювальної програми Бейлі, яка показала, що послідовність чисел πі абсолютно випадкова, що відповідає теорії.

3. Обчислити число до кінця практично неможливо - це зайняло б занадто багато часу.

4. Пі - ірраціональне число, тобто його значення не можна висловити дробом.

5. Пі - трансцедентне число. Його не можна отримати, зробивши якісь алгебраїчні дії над цілими числами.

6. Тридцять дев'ять знаків після коми в числі πі достатньо для того, що обчислити довжину кола, що оперізує відомі космічні об'єкти у Всесвіті, з похибкою в радіус атома водню.

7. Число πі пов'язане з поняттям «золотого перетину». В процесі вимірювань Великої піраміди в Гізі археологи з'ясували, що її висота відноситься до довжини її заснування, так само як радіус окружності до її довжині.

 

Цікаві факти про число пі

У 2010 році співробітник компанії «Yahoo» математик Ніколас Чже зміг обчислити в числі πі два квадрильйони знаків після коми (2x10 ). На це пішло 23 дні, і математику знадобилося безліч помічників, які працювали на тисячах комп'ютерів, об'єднаних за технологією розсіяних обчислень. Метод дозволив провести розрахунки з такою феноменальною швидкістю. Щоб обчислити те саме на одному комп'ютері, було б більше 500 років. Для того, щоб просто записати все це на папері, знадобиться паперова стрічка більше двох мільярдів кілометрів завдовжки. Якщо розгорнути такий запис, кінець вийде за межі Сонячної системи.

 

Китаєць Лю Прат встановив рекорд із запам'ятовування послідовності цифр числа π. Протягом 24 годин 4 хвилин Лю Прат назвав 67 890 знаків після коми, не допустивши жодної помилки.

 

У кращих традиціях πі, присвячений не один, а цілих два дні в році! У перший раз День πі святкують 14 березня. Вітати одне одного треба рівно о 1год, 59 хвилин 26 секунд. Таким чином, дата і час відповідають першим знаків числа - 3,1415926. Вдруге свято πі відзначають 22 липня. Цей день пов'язують з так званим «наближеним π», який Архімед записував дробом . Зазвичай у цей день π студенти, школярі та вчені влаштовують забавні флеш-моби і акції. Математики, бавлячись, з допомогою πі обчислюють закони падаючого бутерброда і дарують один одному жартівливі нагороди.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com