тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Незвичайне рослина роду Axinaea вистрілює пилком на пір'я птахів

Для однієї групи рослини красиві і солодкі квіти - ще не гарантія успішного запилення. Тому, коли птахи підлітають до квіток рослини роду Axinaea, щоб поласувати їх вмістом, спеціальні органи "вистрілюють" пилком на пір'я тварин...

 

 

Чоловічі частини квіток виробляють пилок, яку комахи і птахи переносять на собі на жіночі частини іншої рослини. Зазвичай це пасивний процес для самих рослин: запилювач просто вовтузиться у квітці, і пилок осідає на ньому. Але барвисті рослини з Еквадору та Коста-Ріки, здається, вирішили взяти справу в свої руки: адже птахи, як правило, з'їдають той пилок, яким покриті чоловічі частини квіток.Так, коли птах захоплює одну з цибулинних тичинок, захованих усередині квітки, чоловічий орган вибухає, вистрілюючи струменем пилку на дзьоб, голову і шию птиці. Коли птах перелітає до іншої квітки, пилок осипається на жіночі статеві органи.

Йюрг Шененбергер (Jürg Schönenberger) з Віденського університету разом зі своєю командою переглянув відео, що ілюструє запилювачів, які відвідують квітки Axinaea в Еквадорі і Коста-Ріці.

Вчені також проаналізували структуру тичинок і їх вміст. Більшість представників рослинного сімейства меластомовых (Melastomataceae) запилюються бджолами, вібрація літальних м'язів яких провокує вихід пилку з квітки. Однак конкретно у Axinaea пилок міститься в повних мішечках повітря. Якщо на них натиснути, то пилок виривається з тичинок. Як з'ясувалося, для птахів у цибулинних тичинках квітки міститься поживні і солодкі ласощі (дослідники дуже здивувалися, виявивши високий вміст цукру в чоловічих органах Axinaea). Для птахів такий корм рівноцінний ягодам. Птахи, як правило, повністю з'їдають тичинки і весь пилок, так що він не доходить до рослин з жіночими органами. Але подібний "вибуховий" механізм гарантує, що пилок потрапить на птицю перш, ніж птах вживає в їжу весь чоловічий репродуктивний орган квітки.

 


Теги:
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com