тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Що таке біткоїни, і як їх добувають

Знаєте, що на фотографії? А це, напевно, зараз найсучасніша і найобговорюваніша тема. На створення біткоїнів щодня витрачається величезна кількість енергії - в цілому це 982 мегават-години в день. Цього достатньо, щоб забезпечити електрикою 31 тисячу приватних будинків або наполовину забезпечити енергією Великий адронний коллайдер. Що ж таке біткоїн, і чому навколо нього такий ажфотаж?..

 

 

Процес випуску біткоїнів, або одиниці віртуальної валюти називається «майнінг» - єдиний спосіб отримання кріптовалюти, побудований на рішенні комп'ютерами математичних задач. Майнінг (від англ. Mining) в гірській промисловості означає розробку родовищ, у нашому випадку - видобуток віртуального золота. Цим словом майнеры (miner, шахтарі) називають процес видобутку біткоїнів. Суть майнінгу полягає в тому, що комп'ютери, що знаходяться в різних точках Землі, вирішують математичні завдання, в результаті яких створюються біткоїни. Процес їх видобутку не контролюється єдиним випусковим центром, а розгалуженість забезпечує безпеку. На сьогоднішній день складність майнінгу біткоїнів така, що використовувати, наприклад, комп'ютер або ноутбук для майнінгу нерентабельно з двох причин - мізерна обчислювальна потужність і вартість електроенергії.

Ось для прикладу, ноутбук AMD E-350 1,6Ghz\3 GB\128 MB video буде генерувати одну монетку BTC більше року! Тому для майнінгу використовують спеціалізовані конфігурації комп'ютерів або специфічне, спеціально спроектоване «залізо».

 

 


Першою хвилею майнінгу були ті самі CPU-майнеры у звичайних комп'ютерах, коли складність була мінімальною, з їх допомогою можна було щось намайнити. Але після них прийшла ера GPU-майнінгу (майнінг на відеокартах). А тепер вже ера майнінгу на FPGA-пристроях (вентильні матриці, ПЛІС) і ASIC-майнерах. FPGA і ASIC практично незастосовні в інших областях, крім як розраховувати хеши і створюються спеціально для завдання майнінгу БітКоїн. Всі біткоїн-переклади записуються в загальнодоступний лог транзакцій. По ланцюжку вони передаються майнерові, чия робота полягає в тому, щоб підібрати з мільйонів комбінацій один-єдиний хеш, який підходить до всіх нових транзакцій і секретного ключа, який і забезпечить майнеру отримання нагороди в 25 біткоінів за раз.

Безліч «добувачів» одночасно борються за нагороду, намагаючись першими вгадати хеш. Як тільки хеш вгаданий, блок зі всіма транзакціями стає закритий, майнери переходять до наступного. Майнер можна порівняти з тими, хто роздає файл на закритому торрент-трекері. Саме вони забезпечують роботу p2p-мережі дають можливість будь-якому охочому завантажити фільм або музичний альбом, отримуючи за це рейтинг, а, значить, і можливість в майбутньому скачувати файли у інших. У випадку з Bitcoin, майнеры, що грають роль «роздають», підтримують роботу грошової системи: проводять транзакції і зберігають «домовленість» про єдиний стан всієї мережі. Тільки за вкладення ресурсів вони отримують не ефемерний рейтинг, а біткоїни, легко конвертовані в реальні гроші.

 

 


Складність зростає, оскільки все більше зусиль витрачається на майнінг - все більше і більше потужностей включаються в гру. Спочатку для майнінгу вистачало простого домашнього комп'ютера, потім «цифрові шахтарі» перейшли до розрахунку на топових ігрових відеокартах, а потім і зовсім до спеціалізованих пристроїв для майнінгу. Спочатку це були просто перепрограммированные чіпи, а потім використання увійшли ASIC, інтегральні схеми спеціального призначення, що вирізняються високою швидкістю розрахунку хешей і низьким енергоспоживанням.

 

 

В останні місяці в ЗМІ все частіше почали з'являтися історії про унікальних биткоин-фермах, найбільша з яких розташована в Гонконзі. 25 листопада там була запущена фабрика з рідинним охолодженням, потужність якої становила 4% від всієї потужності в мережі - 35 терахешів в секунду. Вона виробляє близько 26 біткоїнів на добу, що на момент написання статті становить десятки тисяч доларів.

 


Теги:
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com