тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Туреччина. Монастир Панагія Сумела

 

В одному з найбільш мальовничих куточків на висоті 1200 метрів над рівнем моря причаїлася одна з найвідоміших визначних пам'яток, без відвідування якої рідко обходиться відпочинок в Туреччині - християнський монастир Панагія Сумела...

 

 

Немов приліплений над прірвою до стрімкого схилу крейдяної скелі, оточений віковими соснами відокремлений острівець довгі роки зберігав одну з найбільших святинь християнства - ікону Богородиці Панагія Сумела, написану, як говориться в переказі, самим апостолом Лукою. Заснований в IV-V ст. ченцем Варнавою храм переніс чимало злетів і падінь. Як оповідає легенда, саме місце закладки першого каменя вказала Богородиця, що відкрила в скелі життєдайне джерело, і б'є воно всупереч усім законам природи досі.

Розграбований і практично вщент зруйнований арабами монастир відновлювався з попелу силами віруючих під керівництвом канонізованого Софронія Єрусалимського. На період XVIII-XIX століть монастир став одним з найбільших центрів християнства на території Туреччини. Сам Селім Чудовий, незважаючи на тотальне знищення християнських цінностей на території Османської Імперії, відмовився від ідеї руйнування монастиря. Легенда про те, як під великим султаном впав кінь у момент вказівки про знесення золотоверхого храму, жива в переказах.

Після виселення грецького православного населення Анатолії в рамках греко-турецького обміну населення відповідно до положень Лозаннської конференції, чернече життя в Панагія Сумела припинилася. Сталося це в 1923 році. Реліквії монастиря, в тому числі чудотворна ікона Панагія Сумела, були спочатку врятовані від втрати понтійськими греками, а пізніше, в 1930 році, перевезені до Греції, де перебувають в новому монастирі Панагії Сумела поблизу міста Науса в Македонії.

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com