тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

'Крокуючі' дерева в бухті Піщана, Байкал

 

Байкал завжди був цікавий своїми природними скарбами. В їх число входять і знамениті "крокуючі" або "ходульні" дерева: сосни та модрини. Вони давно стали символом Байкалу. Подивитися на них, поряд з іншими пам'ятками цього краю, стікаються туристи з усіх точок землі...

 

Явище дерев на ходулях унікальне для цього кліматичного поясу. Як правило, країнами-опорами володіють тропічні рослини, в тому числі дерева. Ходульні коріння у них утворюються для додаткової опори рослини. Вони утримують його в мулистих або піщаному грунті, де допомагають деревам, наприклад, витримати натиск морського припливу, піднімаючи їх вище рівня хвилі. У таких тропічних дерев освіту ходульних коренів закладено генетично. Їх молоді рослини з'являються вже зі здатністю утворювати такі корені. Соснам ж і модрини не властиво мати ходульні коріння. І спостерігати це явище на озері Байкал тим більше дивно.

Утворення подібних коренів у байкальський дерев не обумовлено генами. Це набуте пристосування існування в навколишньому середовищі. Ростуть сосни і модрини з корінням-ходулями на піщаному грунті близько селищаТурка, на острові Ольхон і в бухті Піщана. Постійні сильні вітри, що дмуть в цих місцях з озера Байкал, оголили коріння цих дерев, видуваючи-під них пісок. Немов коштовність їх стовбури утримуються над землею множинними химерними корінням-опорами. Дивлячись на деякі з них, здається, що дерева кудись йдуть. Жага до життя і міць цих рослин протистоять природним явищам. Їх гілки закручені постійними вітрами, коріння оголені на кілька метрів. Але вони живуть всупереч усьому.

Найбільш відомі ходульні сосни і модрини ростуть в бухті Піщана. Величина їх оголених коренів вище людського зросту. Найзнаменитіше з цих дерев загинуло у вісімдесятих роках минулого століття. Його множинне голе коріння, що відходять від стовбура, могли вмістити в своїх зведеннях кілька людей. І навіть піднявши руки, стоячи під склепінням його коренів, неможливо було дотягнутися до стовбура цієї сосни. У групу ходульних дерев бухти Піщана входить і знаменита модрина, стовбур якої росте горизонтально. Важко визначити вік цих дерев. Але згадка про них зустрічається в переказах і легендах Байкалу.


 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com