тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Найдревніша у світі каналізація.

Перетинаючи Індійський океан із заходу на схід на папірусному човні «Тигрис», експедиція Тура Хейєрдала увійшла в гирло річки Інд в Пакистані. Попереду по курсу лежало древнє місто Мохенджо-Даро (в перекладі-Місце мертвих), і знаменитий мандрівник не міг пройти повз настільки дивовижного місця нашої планети. Засновано більше 4,5 тисячі років тому, місто довгі століття спочивало на глибині 12 метрів, приховане від очей нащадків, які забули про його існування і колишню велич.

 

 

З 20-х років нашого століття тут розпочалися розкопки. Археологи не перестають дивуватися чіткому плануванню поселення: Мохенджо-Даро виявився найдавнішим з міст, побудованих за планом.

Вражає конструкція системи водопостачання і каналізації. Кожен будинок був забезпечений чистою питною водою. У кожному дворі мався цегляний колодязь, а поряд з ним - кімната для обмивань. Її підлога, ретельно викладену обпаленою цеглою, не пропускала воду, а спадистість до одного з кутів забезпечувала водостік. Каналізаційну систему міста індолог А. Бешем назвав «найбільш вражаючим досягненням» цивілізації долини Інду. Жодна інша цивілізація, навіть римська, створена через 2,5 тисячі років (!), Не мала такої досконалої системи водовідводів.

У Мохенджо-Даро на кожній вулиці і в провулках були викладені обпаленою цеглою канали шириною від 20 до 50 і глибиною від 30 до 60 сантиметрів. Щоб погані запахи не поширювалися по окрузі, всі канали зверху закривалися добре підігнаними цеглинами, які можна було легко знімати для огляду і чищення системи. Збереглися залишки магістральних труб двометрового діаметру. Людина, що стежила за станом каналізаційної системи, могла вільно пересуватися в них в повний зріст і виконувати необхідні роботи. Але самим чудовим санітарно-технічним спорудженням Мохенджо-Даро по праву вважається купальня-басейн довжиною 12, шириною 7 і глибиною 3 метри, найстаріший на нашій планеті. У ньому купалися не лише дорослі, але й діти: для них на невеликій глибині споруджено дві спеціальні майданчики зі зручними кам'яними сходами. По всьому периметру басейну розташована аркада невеликих кімнат для миття і обмивань. Викладений красивим цеглою і облицьований бітумом 4,5 тисячі років тому, басейн і раніше зберігає водонепроникність. Можна сьогодні наповнити його водою і плавати в ньому. Однак археологи не зважилися порушити облицювання цієї унікальної споруди.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com