тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Рак навчилися визначати по краплині крові

Молекулярні біологи з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго розробили генетичний тест, за допомогою якого можна діагностувати рак, точно визначивши його локалізацію. Про результати своєї роботи автори повідомляють у свіжому випуску журналу Nature Genetics...

 

 

Як відомо, в даний час простих тестів «на рак» не існує. Щоб діагностувати онкозахворювання, потрібні, як правило, складні діагностичні процедури. Наприклад, аналіз клітин, отриманих в результаті біопсії. Є великою помилкою те, що, здавши аналіз крові на онкомаркери, можна виявити рак. Насправді онкомаркери використовуються в комплексній діагностиці і самі по собі ні про що не говорять.

Пошуком малоінвазивних і зручних тестів «на рак» вчені займаються вже давно. Схоже, у нинішньому дослідженні групі під керівництвом доктора Куня Чжана (Kun Zhang) вдалося наблизитися до вирішення цього завдання. Як пояснюють автори, тест, який вони розробили, заснований на виявленні в крові шматочків ДНК клітин організму, які ракові клітини вже знищили, і які потім потрапили в кров'яне русло.

«Коли ракові клітини починають поширюватися по організму, вони конкурують за поживні речовини і за простір з звичайними здоровими клітинами. Часто здорові клітини гинуть під впливом ракових, і тоді їх зруйновані ДНК потрапляють у кров», - говорить доктор Чжан.

Для того, щоб виявити залишки ДНК здорових клітин і місця, де клітини були зруйновані, вчені застосували метод аналізу СpG-метилювання для різних видів раку і порівняли ці дані з СpG метилюванням у здорових людей. В результаті вони створили базу даних для різних видів локалізацій ракових пухлин.

Метилювання відносять до епігенетичних механізмів зміни ДНК, які часто відбуваються під впливом певних факторів зовнішнього середовища. Це хімічна зміна ДНК, яке полягає в «навішуванні» метильних груп на азотисті основи (метильної групи (-СН3) до нуклеотиду C). Послідовність нуклеотидів -CG - називається СpG динуклеотидом, або CpG сайтом.

Метилювання ДНК є одним з важливих механізмів регулювання експресії генів. Відомо, що із зміною профілю метилювання пов'язані якраз різні види раку, діабет першого і другого роду, шизофренія і т. д. Звичайно, додають автори, вони роблять лише перші кроки в розробці методу діагностики раку та його локалізації по крові, але, тим не менш, вони дуже сподіваються, що за цією ідеєю велике майбутнє.

 


А яка ситуація з онкозахворюваннями по регіонах України? Як стверджує компетентне джерело інформації, у Запорізькій області, зокрема, спостерігається тенденція до зниження показника захворюваності, втім спеціалісти відзначають загрозливу тенденцію "молодіння" раку, і це не може не насторожувати.


 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com