тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Як засновник «1С» побудував бізнес з виручкою в $1 млрд

Почавши чверть століття тому з розробки «електронного телетайпа», підприємець Борис Нуралієв створив збутову мережу з продажу програмного забезпечення, якій заздрять найбільші рітейлери світу...

 

 

Стиль життя засновника «1С» такий скромний, як і обстановка його кабінету. Його рідко бачать в костюмі — творець компанії надає перевагу светру, а на корпоративні заходи одягає, як і інші співробітники, яскраво-жовту теніску або толстовку. До середини 2000-х років він сам водив стареньку «Волгу». І тільки коли його стали пускати на міністерські стоянки, «1С» купила для нього Audi A8. Мова між тим йде про людину, яка очолює компанію з річною виручкою в мільярд доларів.

Компанія і її засновник дуже потайливі: «1С» існує більше 20 років, але не розкриває свої фінансові показники і склад акціонерів. Відомо тільки, що нею володіють близько десятка співробітників. Зараз Нуралієву належить 32% ЗАТ «1С». Особа власника - не єдине, що підігріває інтерес до однієї з найстаріших IT-компаній. За останні 10 років «1С» зуміла обійти на вітчизняному ринку програм управління для середнього і великого бізнесу таких грандів, як Oracle і Microsoft, і поступається лише німецькій SAP. Її продуктами тепер користуються навіть дочірні компанії та представництва міжнародних холдингів, таких як Komatsu, Toyota, Pernod Ricard.

Нуралієв любить повторювати, що секрет «1С» «у вибудовуванні бізнесу через партнерів». Дана система успішно працює і зараз. Для прикладу тут aleanza.ua ви можете замовити программ 1С у офіційного партнера компанії "Алеанза".

У 1987 році він став керівником госпрозрахункового відділу НДІ Держкомстату, до цього працював в економіко-статистичному інституті. Незабаром йому довелося вирішити «нетипову задачу» створити «електронний телетайп», щоб підключати замість об'єднаних в мережу електромеханічних коробок персональні комп'ютери.

Нуралієв з трьома товаришами написав програму для телетайпа. Їх відділ — а потім кооператив — став нею торгувати, їздити до замовників. Одного разу, повернувшись з якутського Держстату, вони виявили замовлення якутського ж Держпостачу. Летіти назад в 55-градусний мороз не хотілося, і вони запропонували місцевим інженеру, що працював з ними, зробити все самому. За половину ціни «коробки» з програмою.

Виявилося, що люди з задоволенням беруться за таку роботу. До кінця року фахівці з електронним телетайпам були по всій країні, а продажі склали 6000 коробок. «Для кооперативу це був шалений тираж», — згадує Нуралієв. Вийшло так, що не вони, а сотні, а потім і тисячі директорів думали, як продати продукт.

Тоді Нуралієв застосував правило, яке лягло в основу його взаємин з партнерами. Він готовий ділитися з дистриб'юторами частиною доходу, пропонуючи безпрецедентні знижки на ринку. Нуралієв віддає партнерам 50-55% вартості «коробки» або послуги. На відміну від західних вендорів, SAP або Oracle, 1С не працює сама з кінцевими покупцями своїх програм. Цим займаються партнери.

Ідею перетворити дистриб'юторів в «партнерів» Нуралієв розвинув, почавши виробляти власні програмні продукти. У 1992 році Борис запросив брата Сергія допомогти налагодити облік в компанії. Сергій (головний архітектор всього ділового софта фірми) написав для себе нескладну бухгалтерську програму в операційній системі DOS. Борис припустив, що цей продукт знайде попит.

«Середня зарплата бухгалтера була близько $12 і великих грошей для автоматизації роботи дешевого співробітника ніхто платити не став», — згадує Нуралієв.

Програма «Міні-бухгалтерія» фірми «1С» була дешевою, підходила для малих підприємств і вирішувала прості завдання: на неї можна було вести фінансовий облік і готувати податкову звітність. І коштувала вона всього $30. З них дилер отримував половину. Від продукції конкурентів — «Паруса», «Инфіна», «Инфобухгалтера» — бухгалтерські програми «1С» відрізняла важлива деталь: у свою розробку Сергій Нуралієв вмонтував макромови програмування, який дозволяв пристосовувати софт до особливостей компаній і запитам бухгалтерів.

 

Далі буде...

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com