тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Вчені розгадали таємницю маскування орхідеї-дракули

Орхідеї – відомі природні шахраї. Замість того щоб приманювати нектаром запилювачів, як це роблять майже всі квітучі рослини, орхідеї можуть прикидатися своєю їжею, конкурентами, запилювачами або навіть родичами.

 

 

Введені в оману комахи потім переносять пилок з однієї квітки на іншу, ненавмисно допомагаючи відтворенню орхідей. Тепер, за допомогою 3D-друкованих моделей, дослідники показали, як одна з таких орхідей приманює грибоїдних мух, імітуючи зовнішній вигляд і запах їх улюблених грибів.

А ось, до речі, стаття как ухаживать за орхидеей фаленопсис для любителів цієї надзвичайно цікавої квітки вона буде корисною.

У світі кольорів можна зустріти приголомшливе різноманітність кольорів, форм і запахів. Щоб з'ясувати, який з аспектів приманює запилювачів, вчені використовують настроювані штучні квіти: їм можна додавати, наприклад, різні запахи. Маніпулюючи ароматами, дослідники можуть зрозуміти, на який з них реагують запилювачі. Такі підроблені квіти, як правило, виготовляються з простих матеріалів – щільного паперу, ватних кульок, бавовняних каркасів.

Однак щоб вивчити механізм мімікрії орхідеї-дракули (Dracula lafleuri), потрібно щось більш реалістичне і складне. Ці орхідеї, мають один пелюсток, що приймає форму грибів, щоб залучати мух, які збираються навколо і іноді навіть гніздяться на грибах роду міцена.

 

 

А ось ці самі гриби

 


 

Щільний папір у вологих лісах Еквадору використовувати марно: він намокає і розпадається. Тому еколог Тобіас Поліка (Tobias Policha) з Орегонського університету і його колеги працювали спільно з художником для розробки штучних моделей дракул.

Після довгого процесу розробки, 3D-сканування і цифрової обробки дослідники створили 3D-друковані гіпсові форми, за допомогою яких потім були виготовлені силіконові орхідеї з кольоровими візерунками, причому штучні квіти були такими ж гнучкими, як і справжні. Команда розташувала штучні квіти поруч з справжніми дракулами. Потім вчені вибірково змінювали кілька характеристик – візерунок, колір, запах, а також виготовили "квітку-франкенштейна" з штучних і справжніх частин.

Екологи провели спостереження, щоб виявити, які квіти користувалися найбільшою увагою мух. Як виявилося, для успіху орхідеї потрібен правильний запах і зовнішній вигляд. Штучні квіти, навіть ті, що більше всього схожі на оригінал, але не мали потрібного запаху, все одно виявилися для мух менш привабливими, ніж живі дракули. Іноді комахи навіть підлітали ближче, але розверталися в останню секунду.

 


Губа (або лабеллум) орхідеї, схожа на гриб, – головна частина "маскувального костюма" квітки. Справжня квітка але з підробленим лабеллумом приваблює мух не краще, ніж повністю силіконові орхідеї. А "грибний" запах орхідеї містить ті ж летючі речовини, що можна знайти в 80% грибів, що ростуть поблизу. Також важливий ефектний біло-бордовий чашелистник – як виявилося, мухи підлітають лише до плямистих орхідей. Можливо, комахи сприймають бордові точки, як своїх родичів, тому починають вважати ці рослини найбільш привабливими, зробили висновок дослідники.

Теги:
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com