тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Найкругліший об'єкт на Землі. Новий еталон кілограма.

У світі, де все прагне стати кращим, швидшим, вищим і сильнішим, вчені з австралійського Проекту Авогадро досягли нової вершини: створили найкругліший у світі об'єкт. Зробили вони це не заради самого факту, а в спробі вирішити "проблему кілограма".

 


Осуществляем прием лома пищевого алюминия, а также других цветных и черных металлов по наилучшим ценам.


 

На відміну від інших мір, які теоретично можуть бути виміряні де завгодно завдяки різним фізичним законам і властивостями, кілограм все ще залишається прив'язаним до конкретного фізичного об'єкта: циліндру із сплаву платини та іридію, створеному в 1889 році. Наприклад, «метр» можна визначити як дистанцію, прохідну світлом за крихітну частку секунди. У свою чергу, «секунда» визначена через частоту переходу між двома надтонким рівнями основного стану атома цезію-133.

«Кілограм» ж досі вимірюється як фізична маса зразка, захованого в безпечному сховищі Паризької Палати Мір і Ваг. З нікому невідомих причин, і всупереч всіляким обережностям, маса еталонного циліндра з часом змінюється. Іншими словами, сьогодні кілограм-зразок важить менше, ніж після своєї виплавки 125 років тому. Це підтверджується на підставі порівнянь з 40 зразками-копіями цього циліндра, що зберігаються в різних країнах.

Для вирішення проблеми створення незмінного еталона кілограма, Австралійський Центр Точної Оптики, в якому базується Проект Авогадро, створив майже ідеальну сферу з кремнію дуже високої чистоти та стабільності. Обчисливши розмір і вагу сфери, вчені можуть визначити точну кількість атомів кремнію в ній, тим самим створивши незмінний у часі еталон маси.

Вчені вирішили надати еталону форму сфери, тому що вона позбавлена кутів і країв, які можуть бути пошкоджені, до того ж сфера має лише один параметр — діаметр який потрібно виміряти для обчислення її обсягу.

 

 

Виготовлення сфери проходило в кілька етапів. Спочатку в Росії, з допомогою центрифуг для збагачення урану, було отримано дуже чистий ізотоп кремнію-28. Партія цього матеріалу була відправлена в Німецький Національний Інститут Метрології, де з нього, після шести невдалих спроб, виростили циліндричний кристал без дефектів. Далі він був розрізаний на частини по 5 кг і відправлений до Австралії. Для додання кремнієвим циліндрів сферичної форми, австралійці використовували два обертових ротора, якими вручну поступово шліфували заготовку. Цей процес тривав кілька місяців. Після чого проводилися комп'ютерні вимірювання за допомогою лазера, а виявлені нерівності прибиралися цілеспрямовано.

До речі, якщо збільшити цю сферу до розмірів Землі, то на її поверхні буде брижі глибиною 12-5 мм і діаметром 3-5 м.

 


Надежные винтовые сваи для фундаментов любой сложности и размеров предлагает Королевский завод ККЗМ


 

Теги:
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com