тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Руйнівна вантажівка T-Rex, що створює землетрусу

З вигляду T-Rex не особливо виділяється на тлі інших спеціалізованих вантажних автомобілів. Він також не може похвалитися великими габаритами, хоча важить приблизно 30 тонн. Зате T-Rex може те, на що не здатні інші машини. а саме - створювати справжні міні-землетруси!..

 

 

Мова йде про пристрої, вбудовані у вантажівку і здатні генерувати удари, силою більше 25 тонн. Такі удари в землю виробляються в заданому напрямку. За рахунок цього вчені хотіли простежити за поведінкою ударних хвиль, що дозволило б більше дізнатися про землетруси.

 


Своїй появі T-Rex зобов'язаний новій хвилі відносно слабких землетрусів, які спостерігалися по всій Землі. Експеримент з вантажівкою T-Rex повинен був відповісти на багато питань, що цікавлять зараз науку. У центрі уваги вчених знаходився рійнівний землетрус в Крайстчерчі (Нова Зеландія), який мав місце в 2011 році. Коливання ґрунту були такі, що той буквально перетворювався у кашу. Фахівці хотіли з'ясувати, що саме призвело до перетворення грунту в рідину, і які види грунту мають властивості «розрідження».

Також важливо було визначити момент переходу грунту з одного стану в інший. В експерименті взяв участь не тільки сам T-Rex, але і безліч підземних датчиків. Вантажівка виробляла удари в потрібній частоті і заданій амплітуді, а датчики фіксували те, що відбувається під землею.

 

 

Вантажівка T-Rex є однією з трьох подібних мобільних гідравлічних "трясунів" землі, розроблених фахівцями Техаського університету в Остіні під керівництвом Джорджа Е. Брауна, молодшого (George E. Brown Jr.).

Ці установки, розроблені в рамках програми Network for Earthquake Engineering Simulation, мають різні характеристики і призначені для імітації різних типів землетрусів. Друга установка, "Liquidator", здатна трясти землю на дуже низьких частотах, а установка "Thumper" є досить компактною і вона може уміщатися в багажнику автомобіля-пікапа. З цієї точки зору і з точки зору його характеристик, автомобіль T-Rex є унікальним. Сила його ударного впливу на землю становить 250 кілоньютон (трохи більше 25 тонн), він здатний виробляти удари в землю, спрямовані у суворо заданому напрямку, що дозволяє вченим навіть простежувати процеси поширення ударних хвиль у грунті.

 

перейти


Теги:
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com