тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Стародавню цивілізацію знайшли на дні Іссик-Куля

Нещодавно спільна експедиція киргизьских археологів і дайверів клубу "СКАТ" ТГУ виявила на дні озера Іссик-Куль стародавнє городище скіфів, повідомив керівник групи водолазів Дмитро Горн...

 

 

Він зазначив, що це, скоріш за все, залишки скіфського поселення, раніше не відомого вченим. "За попередніми оцінками, місту близько 2,5 тисячі років, і воно розташовувалося на Великому Шовковому шляху", — сказав Горн. Роботи велися на південному березі Іссик-Куля спільно з археологами Киргизько-Російського Слов'янського університету під керівництвом академіка Володимира Плоских. Іссик-Куль - безстічне солонувате озеро, розташоване в Тянь-Шаньских горах на висоті 1608 метрів. Його глибина в центрі озерної чаші досягає 700 метрів. Ось карта Кыргызстана, кому цікаво, можете його там віднайти.

 


Аквалангістам вдалося підняти з дна багато знахідок — цілий керамічний посуд, велику кількість черепків, металеві підвіски і нашивки та інші артефакти. "Підводними роботами займалася група з 11 осіб. Городище було затоплено після підйому води в озері приблизно на п'ять метрів. Воно розташовується приблизно в 1,5-2 кілометрах від берега на глибині від одного до трьох метрів", — сказав керівник експедиції.

Розкопки на дні озера Іссик-Куль ведуться з 50-х років минулого століття. І перша експедиція водолазів "СКАТа" відбулася в Киргизстані в 1962 році — аквалангісти допомагали археологам Академії наук СРСР. Після перебудови співпраця припинилася. Між Томським державним університетом і КРСУ в 2015 році було підписано угоду про співробітництво в області науки, освіти і культури, одним з пунктів якого є здійснення спільних науково-дослідних проектів, у тому числі з вивчення історико-культурної спадщини на Іссик-Куле.

Великий Шовковий шлях пролягав по березі озера з II століття до нашої ери. Долина приваблювала поселенців м'яким кліматом, родючістю ґрунту і хорошими пасовищами для худоби.

За свою історію Іссик-Куль багато разів підвищував і знижував свій рівень за рахунок різних природних факторів. Локальні ділянки берегів багаторазово піддавалися явища тектонічного опускання, тягнучи за собою під воду людські поселення.

Іссик-Куль славиться дуже чистою водою. Його здавна вважали священним, проте місцеві жителі ніколи не купалися в озері, перелякані оповідями про якесь чудовисько, що живе в глибинах. Вважалося, що воно забирає під воду тих, хто насмілюється увійти в озеро. Можливо, це повір'я в чому пояснює той факт, чому протягом тисячоліть не проявляли свою активність добувачі підводних скарбів.

 


 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com