тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Стадний інстинкт

Ось така відома фотка, за допомогою якої психологи люблять іллюструвати стадний інстинкт. Стадо баранів залишає стійло, ніяких парканів, тільки ворота. Але стадний інстинкт жене їх саме у ворота...

 

 

Насправді, там стоять стовпчики і натягнуто дріт, можливо навіть під напругою, але все одно виглядає досить красномовно.

А взагалі поняття стадного інстинкту знайоме в різній формі всім, однак його більшою мірою прийнято асоціювати з тваринним світом, хоча для людини воно також застосовується, але трохи в іншій мірі. Ми мало що знаємо про цей феномен, але більшість з нас не бажає попасти під його влив. Для цього існують ефективні тренінги особистісного росту, наприклад тут www.realifeproject.com , котрі допоможуть підняти власну самооцінку, стати більш самодостатнім, абстрагуватися від натовпу і його правил.

Розберемо механізм статдного інстинкту. Для початку невеликий відступ «до дітей». Існує очевидне правило для всіх батьків: не робити самим при дитині того, чого не бажаєте, щоб робила вона.

Хочете зменшити ймовірність того, що дитина стане курцем? Не паліть при ній самій і не давайте йому можливості зрозуміти, що ви курите. Принцип простий: якщо людина (дитина) не знає, що правильно, а що ні, вона навчається за рахунок копіювання/наслідування у тих, чия поведінка для нього є правильним. Якщо немає можливості відфільтрувати «правильну/неправильну» поведінку, то людина просто прямо копіює будь-якого, хто на нього схожий фізично («дзеркало»).

Таке копіювання людина (дитина) здійснює тільки у тих випадках, коли у неї немає будь-яких стратегій поведінки, немає передбачень для конкретної ситуації, або будь-які його передбачення здаються йому дуже малоймовірними, а відтак загрожують виживанню. Простіше кажучи: коли не знаєш що робити, роби як роблять всі, хто на тебе схожий. Саме це лежить в основі «стадного інстинкту» людини. Варто звичайно уточнити, що це не є інстинктом, це лише механізм самовиживання за рахунок навчання копіюванням, в основі якого лежить інстинкт самозбереження.

 

Ймовірність того, що людина підкориться «стадному інстинкту» визначається низкою факторів:

 

1. Швидкість ухвалення рішення

Як вже говорилося, свідомість фунционирует значно повільніше підсвідомості. У тих випадках, коли ми змушені приймати швидкі рішення, ми схильні використовувати саме підсвідомість і механізм навчання копіюванням/наслідуванням якраз належить до її області. Отже, у разі швидких рішень, ми більше схильні вибором за принципом копіювання/наслідування.

Наприклад: Якщо ми бачимо, що через кілька секунд навколо нас почнуть валитися стіни і ми бачимо біжучий в якусь сторону натовп, то ми швидше побіжимо за ними, чим будемо думати «куди бігти».

 

2. Критичність прийняття рішення для самовиживання

Даний момент тісно перетинається з прикладом попереднього пункту. Якщо ми стикаємося з ситуацією, коли прийняття рішення сильно зав'язане на наше виживання («чиста стратегія» або ж «косяк») і у нас відсутні стратегії поведінки для даної ситуації, ми більше схильні копіювати поведінку інших людей, так як підсвідомо припускаємо, що вони не бажають собі власної смерті.

 

3. Рівень розвитку стратегій передбачення

Як вже говорилося, «стадний інстинкт» найсильніше проявляється у випадках слабкої розвиненості свідомості і зокрема моделей передбачення. Чим менше ми можемо передбачити, про дану ситуацію, чим менше можемо змоделювати можливих результатів і оцінити їх, тим сильніше ми схильні до стадного інстинкту. Дуже часто це грає в кращу сторону для нас, але іноді і шкодить. Існує приказка: «Мільйони людей не можуть помилятися».

 

4. Рівень ототожнення з масою Дуже важливу роль грає оцінка того, наскільки сильно впливає на людину в момент прийняття рішення «ефект дзеркала». Приклади: Якщо повз людину пробіжить в паніці зграя ховрахів, він не піддасться паніці і не побіжить за ними. Якщо людина в діловому костюмі бачить дві біжучі в різні боки натовпи (один натовп це люди у костюмах, а інша в помаранчевих «спецівках»), то він з більшою ймовірністю побіжить саме за людьми в костюмах.

 

5. Внутрішній стан

Очевидним є той факт, що внутрішній стан людини також впливає на ступінь залучення, так як він визначає і ступінь підпорядкування підсвідомого впливу. Наприклад алкогольне сп'яніння зменшує свідомий контроль і така людина легше йде за натовпом. Сюди відносяться всі способи зміни контролю свідомості, від трансових до медикаментозних.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com