тут цікаво
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Вебочка

Біляни

Сто років тому по Волзі і Камі ходили унікальні плаваючі конструкції - біляни. Унікальні вони були тим, що будувалися без єдиного цвяха, служили один рейс і потім повністю розбиралися. Такий собі своєрідний сплав лісу...


Біляни перевозили «білий ліс» (тобто оброблені колоди), лико, рогожу та ін. Розраховані на одну навігацію, вони ніколи не смолились, тому і отримали свою назву. На будівництво однієї біляни йшло кілька сотень соснових і ялинових колод. Вона складалася, по суті, з самого вантажу. Ліс складався на плоскодонну барку рівними рядами з широкими прорізами, щоб у випадку аварії можна було швидко дістатися до місця поломки. Ширина такої навантаженої біляни іноді досягала 30 метрів (довжина ж - до 100 м, висота - 5 м, вантажопідйомність - до 10 000 тонн!).

 


Незважаючи на свої розміри, біляни була дуже маневреної, управлялася за допомогою керма і величезного лота, який волочився по дну річки і, затримуючи хід судна, давав можливість направляти його кермом в ту або іншу сторону. Робітників на біляні було від 15 до 35 осіб, але іноді і до 80. Багато з них працювали на помпах, оскільки корпус біляни завжди потроху протікав. Ближче до корми на біляні для рівноваги встановлювали по дві хатинки для команди - "казенки". Між дахами хатинок перекидався місток з різьбленою будкою лоцмана посередині.

Хоча біляни і були лише функціональними і одноразовими, вони багато прикрашалися: величезні, схожі на вітрила, прапорами - державними, торговельними; лоцманська будка вся покривалася різьбленням, а інший раз навіть фарбувалася під золото.

Особливого розквіту будівництво білян на Волзі досягло в середині XIX ст.: потрібна була величезна кількість лісу-палива для п'яти сотень пароплавів. Лише поступово, з переходом на нафту, попит на дрова впав. Але навіть в кінці XIX століття їх продовжували будувати до 150 штук щорічно і, завантаживши лісом, сплавляли вниз по річці аж до Астрахані. Далі Царицина-Астрахані такі судна ніде не бували.

А виконавши свою місію біляни розбиралися, та так, що від них буквально нічого не залишалося: "казенки" продавалися як готові хати, ліс йшов на будівельний матеріал, пенька, рогожі, канати, кріплення - абсолютно все приносило прибуток власникам білян.

 

 

 


Интернет-магазин БудОпт предлагает широкий ассортимент качественных стройматериалов. Цены наилучшие в Украине, доставка в любую точку страны, выгодные предложения для оптовиков.


 

Теги:
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

контакт - nioplanband@gmail.com